نحوه نگارش پایان نامه دانشگاه

با توجه به اینکه بر اساس مصوبه‌ی شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه، تمامی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها باید مطابق با این راهنما تهیه و تنظیم و به تحصیلات تکمیلی دانشکده‌ها ارائه شود، لازم است دانشجویان گرامی پس از مطالعه‌ی دقیق راهنما و با استفاده از الگوی ( Template ) ارائه شده در سایت دانشگاه ، اقدام به تدوین و نگارش پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها‌ی خود نمایند؛ درغیراین‌صورت، پایان‌نامه یا رساله برای انجام امور فارغ‌التحصیلی قابل قبول نخواهد بود و عودت داده خواهد شد.

ادامه مطلب

5 مرحله انتخاب موضوع پايان نامه

انتخاب موضوع پايان نامه يکي از چالش هاي اصلي دانشجويان کارشناسي ارشد و دکتري است. در اين پست مطالبي درباره شيوه انتخاب موضوع پايان نامه در 5 مرحله آسان جمع آوري شده است تا راهنماي دانشجويان عزيز در اين باره باشد. شيوه انجام ساير بخش هاي پايان نامه را مي توانيد از پروژه آنلاین دريافت نماييد.

ادامه مطلب

سابمیت یا پذیرش مقاله در مجلات علمی

جهت ارسال مقاله باید چند نمونه از مقالاتی که در شماره اخیر (Current issue) مجله چاپ شده‌اند و معمولا به صورت Sample issue در سایت مجله مشخص می‌شوند، دانلود شود تا با فرمت و شیوه نگارش مقالات آشنا شوید. به عنوان مثال شیوه نوشتن مراجع (References) وابسته به مجله است. اگر موارد نگارشی در نوشتن مقاله رعایت نشود، ارزش مقاله نوشته شده از نظر داوران بسیار پایین بوده و حتی گاهی از اوقات بدون داوری، مقاله از طرف مجله به نویسندگان برگردانده می‌شود.

ادامه مطلب

انواع ژورنال های علمی- داخل و خارج از کشور

شاید یکی از پرتکرارترین سوالاتی که محققان با آن در فرآیند پذیرش و چاپ مقاله روبرو هستند این است که چه نوع مقاله‌ای را مقالات پذیرش و چاپ می‌کنند؟ انواع مختلفی از مقالات وجود دارد که شما می‌توانید با نگارش علمی آنها جهت پذیرش و چاپ به مجلات مختلف ارسال کنید. در اینجا قصد داریم شش نوع مقاله ای که مجلات علمی آنها را چاپ می‌ کنند را معرفی نماییم. یکی از مزایای معرفی انواع مقالات آن است که شاید محققان از وجود برخی از آنها اطلاع نداشته باشند و با آشنایی با آنها جهت آماده‌سازی و ارسال به مقاله اقدام کنند.

ادامه مطلب

استارت‌آپ و نقش آن در پیشرفت عملکردی دانشجو

 استارتاپ به گفته Neil Blumenthal : استارتاپ یعنی اینکه ، یک شرکت یا کمپانی برای حل یک مشکل تلاش کند ، زمانی که راه حل مشخص و همچنین موفقیت تضمین شده نیست.

ادامه مطلب

شیوه نگارش بیان مسئله در پروپوزال

در بيان مسئله انجام پروپوزال ابتدا بايد با ذکر مقدمه اي در خصوص اهميت موضوع خواننده را به تدريج وارد فضاي اصلي نماييد. سپس به تعريف و تبيين مفهوم متغير اصلي تحقيق که در واقع همان مشکل يا مسئله ي مورد بحث است بپردازيد. به اين صورت که متغيرهاي اصلي مسئله و روابط ميان آنها را تشريح کنيد. سعي کنيد صورت مسئله را به شکل سوالي نوشته و از بيان آن به صورت عبارت کلي يا جملات خبري خودداري کنيد زيرا نگارش آن به صورت سوالي باعث جلب توجه به مجهول و تلاش براي معلوم کردن آن مي شود. در بيان مسئله بايد حداقل سه تعريف از مشکل اصلي با ذکر منبع ارائه شود. سپس زمينه ي اهميت پژوهش و اينکه براي چه سازماني صورت گرفته را مطرح کنيد. در اين بخش مي توان به نظرات دانشمندان مختلف در ارتباط با موضوع اشاره کرد و با بهره گيري از منابع معتبر و ذکر رفرنس آنها به تشريح عوامل موثر بر متغير اصلي پرداخت. به ياد داشته باشيد که اصطلاحات و مفاهيم تخصصي بيان مسئله را به تفصيل شرح دهيد و از کاربرد اصطلاحات و واژگان ارزشي خودداري کنيد.

ادامه مطلب

ساختار چکيده تفصيلي فايل وورد

عنوان مقاله: در يک عبارت مختصرجامع ، مانع و توصيف کننده محتواي مقاله حداکثر در ۱۶کلمه

نام و نام خانوادگي نويسنده اول
عنوان علمي و نام دانشگاه يا مؤسسه نويسنده اول
آدرس الکترونيکي نويسنده اول

ادامه مطلب

4 مرحله برای نوشتن پروپوزال

آيا به دنبال اطلاعاتي براي نوشتن پروپوزال خود هستيد؟ در اين مطلب تمام اطلاعاتي که به آن نياز داريد، نوشته‌شده است. نگارش پروپوزال خود را با اعتماد به‌ نفس و پيروي از 5 مرحله زير آغاز نماييد.

ادامه مطلب

نحوه نگارش مقاله علمی پژوهشی

تحقیقی که یک محقق انجام می  دهد از اهمیت زیادی برخوردار است و ممکن است تعداد زیادی از افراد آن را مطالعه کنند. روی این اصل مقاله ای که از کار محقق منتشر می شود باید به شکل قابل قبول و منطقی تنظیم و همه استانداردهای لازم در آن رعایت شود.به عبارت دیگر یه مقاله علمی ره آورد تجربه و تمرین در سازماندهی فکری است. به این معنی که نویسنده مقاله می آموزد تا نتایج پژوهش های خود را به شکل منظم طبقه بندی کند و به ساده ترین روش بیان نماید.

ادامه مطلب

چارچوب مقاله دانشجویی و قواعد مقاله نويسي

تحقیق و پژوهش از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به جرات میتوان گفت که همه پبشرفت های علمی صنعتی پژوهشی تکنولوژی و جامعه شناسی بر پایه تحقیق و پژوهش استوار است. اصلی ترین و مهمترین شیوه ارائه نتایج یک مطالعه و تحقیق، تهیه مقاله پژوهشی است و محققی در صحنه تولید وانتشار علمی موفق است که بتواند نتایج پژوهش خود را در مجلات معتبر پژوهشی به چاپ برساند. از آنجا که نوشتن صحیح و مناسب یک مقاله یک رکن اساسی برای چاپ مقالات علمی میباشد، در اینجا سعی شده است که به بررسی روش های صحیح نگارش مقالات پژوهشی پرداخته شود.

ادامه مطلب