پیشنهاد عنوان برای پایان نامه برای ایجاد نوآوری در عنوان

انتخاب عنوان پایان نامه کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری

مدرک دکترا بالاترین مرحله‌ای است که شما می‌توانید به آن دست‌ یابید. آنچه مدرک دکترا را متفاوت از دیگر مدرک‌ها می‌کند، فرآیند نوشتن پایان نامه یا رساله دکتری آن است. نوشتن پایان نامه، تحقیقی تجربی و ابتکاری است که سؤالات تحقیق را در پنج بخش پاسخ می‌دهد. بعضی از کالج‌ها هم پایان نامه را در سه بخش مورداستفاده قرار می‌دهند، اما این گزارش اغلب در پنج بخش ارائه می‌شود. پیش از این نکاتی را درباره نوشتن پایان نامه دکتری ارائه داده‌ایم. در این مطلب هدف ما بررسی و شرح چگونگی انتخاب عنوان پایان نامه است.

نوشتن پایان نامه با ایجاد یک سؤال تحقیق آغاز می‌شود. سؤال تحقیق به‌طور مشخص سؤالی است که بر روی بخش موردمطالعه شما متمرکز است. آن‌چه اتفاق می‌افتد این است که افراد می‌خواهند سوالاتشان را با مشخص کردن چیزی که به آن باور دارند مطرح نمایند و  تحقیق را فقط به خاطر اثبات باورشان انجام می‌دهند. اولین قدم در ایجاد یک عنوان پایان نامه مناسب این است که به یاد داشته باشیم، باید سؤالی را بپرسیم که می‌خواهیم در مورد جواب آن تحقیق کنیم. پس بدون هیچ‌گونه فکر قبلی، این مسئله را در مورد سؤال در‌نظر می‌گیریم که این تحقیق چه چیزهایی را به ما نشان می‌دهد و چه چیزهایی را نشان نمی‌دهد.

روی‌هم‌رفته نظرات زیادی در مورد چگونگی انتخاب عنوان پایان نامه وجود دارد. همان‌طور که آماده می‌شوید تا وارد نوشتن مسئله برای پایان نامه شوید، توجه داشته باشید مسئله‌ای را انتخاب کنید که در مورد آن احساس دارید، چیزی که می‌توانید آن را کامل کنید تا به یک دکتر تبدیل شوید، چیزی که در رشته خودتان بخواهید آن را شروع کنید و این لیست به همین صورت ادامه دارد.

من توصیه‌های زیادی در مورد این‌که چگونه عنوانم را انتخاب کنم داشتم که پیدا کردنش در میان همه‌چیزهایی که تا حالا گفتم سخت است. من یک عنوان برای پایان نامه‌ام داشتم اما به خاطر اینکه احتمالاً به هشت فرضیهٔ باطل و فرضیهٔ جایگزین دیگر نیاز پیدا می‌کنم اوضاع برایم خیلی پیچیده می‌شود.

هدف من این است که پایان نامه‌ام را به‌موقع به پایان برسانم و این به اینمعنی است که اوضاع را ساده حفظ کنم. یک نکته مهم این است که فرآیند نوشتن پایان نامه یک سال یا بیشتر طول می‌کشد، بنابراین خیلی در مورد آن عجله نکنید.انتخاب عنوان پایان نامه و نوشتن سؤال تحقیق به آن آسانی که ممکن است به نظر بیاید نیست.

این چالش برای این است که ممکن است هیچ فکر یا ایده‌ای در مورد این‌که تحقیق چه چیزی را می‌خواهد نشان بدهد نداشته باشیم. دلیل اینکه نمی‌خواهیم به سؤال تحقیق پاسخ دهیم این است که مطمئن شویم که هیچ پیش فرضی وجود ندارد. پس فکر نوشتن پایان نامه به‌عنوان موضوعی که می‌خواهیم به آن پاسخ دهیم و به خاطر بسپاریم، این است که اگر شما در یک برنامهٔ پزشکی نیستید بیشتر دانشگاه‌ها هم به شما اجازهٔ انجام تحقیقات پزشکی را نمی‌دهند.

چگونه عنوان مقاله و یا پایان نامه خود را انتخاب کنیم؟

انتخاب موضوع پایان نامه

چرا؟ چگونه؟ چه چیزی؟

اولین و مهمترین مرحله یک پژوهش ایجاد یک مسئله در ذهن پژوهش گر و هدف نهایی پاسخ به این پرسش و یا رفع یک نقص می باشد. پس پیش از هر چیز باید مسئله و دامنه پرسش مشخص گردد.

کشف مشکلات، راه های ارتقاء و ارائه راه حل برای آنها

بسیاری از پژوهش ها به حل مشکلات و یا ارتقاء یک فرآیند می پردازند. همچنین این دسته جزء قوی ترین دسته های پژوهشی هستند که به اکتشاف روشی جدید ختم می شوند و امتیاز علمی بالایی دارند. بنابراین توجه به موضوعات اکتشافی می تواند جذاب و در عین حال انرژی و زمان بر باشد.

عجله نکنید!

قبل از تصمیم گیری ابتدا کمی جستجو کنید. شاید قبل از شما شخص دیگری چنین مطلبی به ذهنش رسیده باشد و پاسخ را یافتهباشد و یا شاید مطلبی که در ذهن شماست به دلایل متفاوت (مانند کمبود منابع مالی و یا امکانات) قابل اجراء نباشد.

برای مثال: ساخت یک شتاب دهنده ذرات عظیم الجثه توسط یک دانشجوی فوق لیسانس هیچگاه مقدور نیست!

توانایی های خود را بسنجید

دقت کنید که شما با انتخاب یک پژوهش خود را متعهد به انجام آن می نمایید. پس قبل از هر چیز ابتدا باید توانایی های خود را در یک کفه ترازو و پژوهش را در کفه ای دیگر قرار دهید. اگر توانایی های شما به سمت پایین متمایل شد. انتخاب شما صحیح است.

چند سوال ساده شما را در انتخاب صحیح راهنمایی می کند:

  1. آیا دانش کافی را برای انجام پژوهش دارید؟

  2. آیا امکان اکتساب دانش کافی برای شما وجود دارد؟

  3. آیا شرایط کنونی شما برای انجام این پژوهش مهیا می باشد؟

علاقه

علاقه باعث می شود انگیزه داشته باشید و تلاش کنید، خستگی و گذر زمان حس نمی شود، حتی گاهی باعث اکتشافات بزرگ نیز می شود. پس فراموش نکنید موضوع خود را با توجه به علاقه انتخاب نمایید.

اطلاعات اولیه جمع آوری کنید

اینترنت و گوگل دو دوست قدیمی پژوهشگران هستند. اگر می خواهید پژوهشی را انجام دهید باید درباره آن کمی دانش داشته باشید. پس اینترنت را زیر و رو کنید.

مقالات مروری بخوانید

مقالات مروری در زمینه مورد نظر تهیه کنید و از آنها ایده بگیرید. گاهی به مطالب و روش هایی بر می خورید که باعث افزایش دانش و تجربه شما می شوند.به مسیری که دیگران قبل از شما رفته اند همیشه توجه زیادی داشته باشید.

مشورت کنید

با استاد راهنمای خود درباره پژوهش و ایده های خود مشورت کنید و نظر او را نیز جویا شوید.

چگونه موضوع پایان نامه خود را انتخاب کنیم

در هر مقطع تحصیلی انجام پایان نامه یکی از مهمترین مراحل تحصیلی است. پایان نامه حاصل به کارگیری تمام آموخته هاست و به نوعی معرف توانایی های شما است. ضمن اینکه بهترین موقعیت برای افزودن بر دانسته ها و بالا بردن توانایی ها و قابلیت های خود است.

انتخاب موضوع پایان نامه یکی از مهمترین و شاید دشوارترین مرحله ی کار باشد. موضوع خوب و روشن می تواند انگیزه بخش باشد و موضوع دور از دسترس و مبهم می تواند سرخوردگی و بی انگیزگی را به دنبال داشته باشد.

ویژگی هایی که یک موضوع خوب باید داشته باشه

یک موضوع تحقیق خوب باید دارای ویژگی هایی باشد که برخی از آن ها عبارتند از :

_  به خوبی محتوای پژوهش را معرفی کند.

_ در حد امکان فاقد عبارات اختصاری باشد.

_  فاقد قضاوت و القای مفاهیم باشد.

_  به صورت سوالی عنوان نشود.

_  به گونه ای جذاب و جالب توجه نوشته شود.

_  به ابتکار خاص موجود در تحقیق اشاره کند.

_ و . . .

معیارهای مهم برای انتخاب یک موضوع مفید و موثر :

1- علاقه و توانایی های پژوهشگر به موضوع مورد تحقیق

2- خلاقیت در شناسایی نیازهای جامعه و طرح مسئله: در واقع موضوع باید مناسبت داشته باشد . یعنی جزء اولویتهای مهم و اساسی در نظر محقق باشد. به عنوان مثال هر چه رنج موجودات مبتلا و عوارض اقتصادی و بهداشتی بالاتر باشد موضوع در اولویت بالاتری قرار می گیرد.

3- بدیع بودن موضوع تحقیق

4- موضوع باید مناسبت داشته باشد: یعنی موضوع جزء موضوعات اولویت دار باشد.

5- اجتناب از دوباره‌کاری در موضوع طرح:برای اینکه بدانیم موضوع مورد تحقیق ما تکراری است یا نه و آیا ارزش تحقیق دارد یا نه، باید متون مرتبط بررسی شود. با توجه به امکانات موجود و در دسترس، این امر کار دشواری نیست. محقق می‌تواند با مراجعه به مقالات داخلی و خارجی، خلاصه کنگره‌ها تماس با سایر محققینی که درخصوص موضوع پژوهش یا موضوعات مشابه کار کرده‌اند، نظری اجمالی به کارهای سایر محققین داشته باشد. البته ذکر این نکته لازم است که زمانی یک موضوع تکراری است که تمامی ابعاد تحقیق و موضوع مانند هم باشند. ولی اگر از نظر زمانی یا مکانی با هم متفاوت باشند، موضوع دیگر تکراری نیست

6- موضوع قابلیت اجراء را داشته باشد: یعنی آیا تمامی امکانات و شرایط لازم برای انجام تحقیق درخصوص موضوع مذبور در آن مکان فراهم است یا نه؟ و یک موضوع حتی اگر تمامی ویژگی‌های لازم را داشته باشد، اما قابل انجام نباشد، موضوع خوبی نخواهد بود.

7- کاربردی و مناسب با زمان و مقرون به صرفه باشد: عملاً مطالعاتی در اولویت پژوهشی قرار دارند که با حداقل هزینه جنبه کاربردی داشته و نتیجه آن برای برنامه‌ریزان و مدیران جامعه در زمان حال یا آینده نزدیک مفید واقع شود.

8- نداشتن موانع اخلاقی:در مطالعاتی که در آن جامعه مورد مطالعه انسان بوده و مداخله‌ای بر سوژه‌های انسانی صورت می‌گیرد، رضایت‌مندی و حفظ حرمت انسانی و محرمانه نگاه داشتن اطلاعات بسیار ضروری است.

9- مقبولیت سیاسی و فرهنگی:موضوع مورد مطالعه باید مورد پذیرش فرهنگ و عرف جامعه باشد.

مرحله اول: ملاحظات و نکات اولیه انتخاب موضوع پایان نامه

مطالعه اجمالی در برخی زمینه های مورد علاقه و مهم

جستجو در برخی پایگاهها و نیز اینترنت تحت عبارت “research topics”  و یا “research priorities” و یا ” issues for research ” در حوزه های دلخواه برای آگاهی از موضوع های بالقوه مناسب

مطالعه و وارسی “پیشنهادهایی برای پژوهشهای بیشتر” در فصل آخر پایان نامه ها برای آگاهی از موضوع های بالقوه مناسب

صرف وقت بیشتر و مطالعه عمیق تر و تحلیلی تر در باره موضوع های مطرح

مشورت با استادان و سایر دانشجویان آگاه و منتقد در مورد موضوع های قابل قبول و مطرح

مرحله دوم: بررسی و تحلیل مقوله ها و نکات مورد توجه در انتخاب موضوع

علاقه مند بودن به موضوع

در نظر گرفتن توانایی ها و امکانات فردی مثلاً قدرت تجزیه و تحلیل، توانایی تحلیل آماری، توانایی برقراری ارتباط با جامعه ی مورد تحقیق، و…

نو بودن موضوع (تکراری و یا تقلیدی صرف نباشد)

ارزشمند بودن موضوع

–   مطرح بودن در سطح ملی یا منطقه ای یا جهانی

–   منطقی بودن و نه فریبنده بودن (در این مورد باید فرهنگ جامعه اعم از دانشجو و استاد به گونه ای اصلاح شود که دریابد ظاهر و کلمات زیبا و فریبا بدون توجه به واقعی، کارآ و منطقی بودن آن نه تنها پژوهش مفید و گره گشایی نمی آفریند بلکه مشکل ساز هم هست)

کاربردی بودن (در مورد پژوهشهای غیربنیادی): امکان استفاده از نتایج در کوتاه مدت یا میان مدت (بتواند به یک نیاز مهم پاسخ دهد)

مطرح بودن به منزله مسئله (امکان تعریف یک مسئله جدید مبتنی بر پیشینه پژوهش یا تجربیات حرفه ای و شخصی)

امکان تعریف سؤال یا فرضیه بر اساس مسائل عملی یا نظری

–    سؤالهای مشخص، عینی و هدفمندی را بتوان طرح کرد

–    برای پاسخ به سؤالها، راه حل علمی و روش مناسب وجود داشته باشد

امکان عملی اجرای پژوهش

–       انجام مراحل تحقیق با دشواری غیرعادی همراه نباشد

–       مراحل کار به لحاظ طول زمان مورد نظر (حداکثر یک سال) قابل انجام باشد

–       مطالعات نظری و دستیابی به منابع امکان پذیر باشد

–       نمونه معرف (نماینده) جامعه پژوهش قابل دسترس بوده و افراد مایل به همکاری باشد

–       شیوه گردآوری اطلاعات (توزیع پرسشنامه و یا مصاحبه و یا راه های دیگر) در مدت زمان مشخص قابل انجام باشد

–       اطلاعات مورد نیاز قابل دسترس و گردآوری باشد

–    امکان انجام پژوهش، به لحاظ روش تحقیق (وجود یک یا چند روش برای آزمون کردن) وجود داشته باشد

امکان ادامه پژوهش های بیشتر در همان زمینه

– پیشنهادهای جدیدی را بتوان از دل پژوهش برای پژوهش های آتی مطرح کرد

امکان استخراج و چاپ چند مقاله در آن زمینه (تولید دانش جدید)

مرحله سوم: تصمیم گیری کلی

تدوین یک فهرست از موضوع های مناسب بر اساس توجه به معیارهای مرحله دوم

بررسی مجدد تک تک موضوع ها با نگاه منطقی و واقع بینانه

حذف برخی از موضوع ها که امکان انجام تحقیق و رسیدن به نتیجه مطلوب در آنها دشوار است

انتخاب حداکثر دو یا سه موضوع مناسب برای تحقیق

بررسی هر یک از موضوع ها به لحاظ وجود منابع اطلاعاتی و وجود استاد راهنما (موضوع در حوزه توجه به تخصص و علاقه حداقل یکی از استادان باشد)

مشورت با یک یا دو استاد در باره موضوع های پیشنهادی و مسائل مرتبط با آنها

گرفتن تائید اولیه از یک یا دو استاد در مورد مناسب بودن یکی از موضوع ها

مرحله چهارم:  محدودکردن دامنه موضوع

مطالعه متون علمی برای پی بردن به فضاهای خالی برای تحقیق در آن موضوع

بیان موضوع محدود شده در قالب عبارت (عنوان پایان نامه)

مشورت مجدد با استادان مربوطه در مورد موضوع محدود شده

تائید موضوع نهایی پس از انجام اصلاحات لازم در عنوان

مطالعه مجدد متون علمی برای یافتن و تدوین مسئله پژوهش

نوشتن سؤالها و یا فرضیه های مناسب برای تحقیق (در واقع سؤال (اصلی و فرعی) و فرضیه هر دو برای یک تحقیق ضروری هستند)

مشورت با استادان مربوطه و تائید مسئله ها و یا فرضیه ها

مرحله پنجم: انجام سایر گامهای پژوهش

مشخص کردن روش تحقیق

مشخص کردن جامعه پژوهش

مشخص کردن شیوه نمونه گیری

مشخص کردن ابزار گردآوری اطلاعات

در صورتی که از پرسشنامه استفاده می شود تعیین چگونگی پیدا کردن روایی و اعتبار آن

مشخص کردن روش آماری و آزمون های مورد استفاده

اجرای مراحل عملی کار

تدوین گزارش تحقیق

تدوین نتایج همراه با تجزیه و تحلیل نهایی آن ها

تدوین محدودیت ها و مشکلات تحقیق

ارائه پیشنهادها برای پژوهش های آتی

برای انتخاب موضوع مقاله یا پایان نامه خودتان ، توسط  گروه پژوهشی پروژه آنلاین از قسمت ثبت سفارش اقدام نمایید .

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3.33 (3 رای)